SKRIN OCH RÖKELSEKAR, mässing, islamiska, 1900-talets första hälft.

Rökelsekar med genombruten dekor. Skrin med dekor av bl a blommor och bladverk. Rökelsekarets höjd ca 37. Skrinets höjd ca 14. Diameter ca 24 cm.

Ytskikt med slitage. Skrin med ställvis något anlupen metall.

Utropspris
2 000 SEK