VÄSKA OCH HATTASK, märkt Wilh. Schaumans Fanerfabrik, Jyväskyla. Finland, 1900-talets första hälft.

Björkplywood.
Resväska med märkning, längd 55 cm. Bredd 33 cm. Höjd 18 cm.
Hattask, inte märkt. Diameter 44 cm. Höjd 26 cm.

Bruksslitage. Märken och repor. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK