RESEKOFFERT, 1700-/1800-tal.

RESEKOFFERT, 1700-/1800-tal.

Välvd form. Klädd med skinn. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring. Gavlar med bärhandtag. Monogramdekor av pärlspik "C.L.". Längd 112. Bredd 61. Höjd 22 cm.

Åldersrelaterat bruksslitage. Läderbeslag med skador och saknade delar. Fläckar. Nyckel saknas.

Proveniens

Kofferten har ursprungligen tillhört Jonas Carl Linnerhielm.

Utropspris
8 000 SEK