711840

STOLAR, 4 st, "Domus", Ilmari Tapoivaara, Keravan Puuteollisuus, 1950-luku.

Stolar, 4 st, "domus", ilmari tapoivaara, keravan puuteollisuus, 1950-luku.

Benen i lackad björk, sits samt rygg i ekfaner. Bär tillverkarens stämplar. Platsnumreringar. Bredd 57 cm, sitthöjd ca 45 cm, tot. höjd 75 cm.

Slitage, stötmärken, senare lack, krackelerad lack.

Proveniens

Ekenäs skola.

Tammisaaren koulu.

Utropspris
600 EUR