STOLAR, 4 st, "Domus", Ilmari Tapoivaara, Keravan Puuteollisuus, 1950-luku.

Benen i lackad björk, sits samt rygg i ekfaner. Bär tillverkarens stämplar. Platsnumreringar. Bredd 57 cm, sitthöjd ca 45 cm, tot. höjd 75 cm.

Slitage, stötmärken, senare lack, krackelerad lack.

Proveniens

Ekenäs skola.

Tammisaaren koulu.

Utropspris
600 EUR
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?