SAMOVAR, mässing, fabriken Vorontsov, Tula, Ryssland sekelskiftet 1800/1900.

Päronformad trähandtag, fyra fötter. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 45 cm, bredd 36 cm.

Slitage, skador, ärg, delar saknas. Delar lösa.

Utropspris
150 EUR