SAMOVAR, mässing, fabriken Gornin, Tula, Ryssland 1900-talets början.

Cylinderformad, handtag i trä, fotplatta med avslutande fötter. Bär tillverkarens diverse stämplar. Höjd 53 cm, bredd ca 30 cm.

Slitage, skador, ärg, delar saknas. Senare tapp i handtaget.

Utropspris
150 EUR