ARNE JACOBSEN, 4 delar, Cylinda line, Stelton.
Rostfritt stål och bakelit. Bricka, kaffekanna, kanna och shaker. Stämpelmärkta. Högsta höjd 23 cm.
Obetydligt slitage och repor.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.