TANDLÄKARSKÅP, Hammasväline Oy, 1940-tal.

Vitbemålat trä, vitrindel med tre skjutdörrar och glashylla. 10 lådor med glasskiva ovanpå bottnen, två utdragbara plan. Nertill i mitten pardörrar, på sidorna skåpdörrar med lås, hyllinredning. Beslag i metall. Bredd 130 cm, djup 47 cm, höjd 133 cm.

Sidodörrarna tillsluts ej helt. En skjutdörr med smärre skada upptill. Färgbortfall, sedvanligt bruksslitage. Senare bemålning. Nyckel saknas.

Utropspris
300 EUR