TANDLÄKARSKÅP, Hammasväline Oy, 1940-tal.

Vitbemålat trä, vitrindel med tre skjutdörrar och glashylla. 10 lådor med glasskiva ovanpå bottnen, två utdragbara plan. Nertill i mitten pardörrar, på sidorna skåpdörrar med lås, hyllinredning. Beslag i metall. Bredd 130 cm, djup 47 cm, höjd 133 cm.

Sidodörrarna tillsluts ej helt. En skjutdörr med smärre skada upptill. Färgbortfall, sedvanligt bruksslitage. Senare bemålning. Nyckel saknas.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed