KANNA OCH STOP, tenn, svenska stämplar, 1800-tal.

Kanna med randdekor, Johan Petter Fagerström, Kalmar 1835, höjd 28 cm. Stop, Gustav Silov, Vimmerby 1868, höjd 21 cm.

Bruksslitge. Båda med bristningar och lagningar.

Utropspris
1 500 SEK