TUGGANDE TÄNDER, NK 2015, JoAnn Tan Studio.

Tuggande tänder. 3D-printad PET-plast samt frigolit. Dekormålad. Tyg samt lära. Installerad mekanik som gör att tänderna rör sig upp och ner. Bredd 50, djup 33, höjd 32 cm.

Obs! Detta föremål visas fram till och med den 24 januari i Ljusgården på Nordiska Kompaniet Hamngatan 18 Stockholm. Från och med den 25 januari finns föremålet att beskåda i Bukowskis Markets lokaler, Västberga allé 3. Utlämning sker som vanligt hos Bukowskis Market.

Smärre slitage och repor. Mekanikens funktion garanteras ej, klippta sladdar.

Proveniens

Nordiska Kompaniets julskyltning 2015.

Föremålet i denna auktion har ingått i NKs julskyltning 2015 och är ej avsett för vidare kommersiellt utställningssyfte.
Intäkterna från auktionen skänks oavkortat till Barncancerfonden.

Utropspris
4 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

76. Cartier, Calibre de Cartier, Diver, ca 2019.
Utropspris
42 000 - 48 000 SEK
Budhistorik
40 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK