BORDSUR, omkring 1800-talets mitt.

Delvis förgyllt urhus. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Svart träsockel med lejontassar. Huv i glas. Pendel medföljer. Höjd 20 cm inkl sockel och huv. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage. Urtavla med mindre emaljbortfall och sprickor. Några senare delar. Smärre lagning på urverk. Smärre nagg på huv. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK