KALLIGRAFI, av Wang Yanxin (1953-), en poem av Dumu (803-852), signerad och daterad 2007.

Tusch på papper, med poemen "a walk in the mountain" (shanxing). Tre röda sigill, daterad 2007 (dinghai). 69 x 69 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

From a Swedish collection, Stockholm, of contemporary Chinese paintings in traditional style (guohua).

Utropspris
8 000 SEK