FAT, 2 st och TUMLARE, tenn, bl a Kristianstad 1800-tal och Kalmar 1700-tal.

Stort fat, Gustav Adolf Bergman, Kristianstad 1844, diam 32. Mindre fat, Bengt Ståhlström, Kalmar (1742-65), diam 23. Tumlare diam 5,5.

Slitage, repor, större fatet med bucklor och naggar. Tumlaren med kantskador.

Utropspris
1 500 SEK