BORDSPENDYL, Tornberg, Stockholm, nyrokoko, 1800-talets tredje kvartal.
Förgylld och bronserad. Dekor av fåraherde med kors samt rik dekor av kartuscher och stiliserat bladverk. Pendel finns. Höjd 39 cm inklusive platå.
Slitage. Glas framför urtavla samt glaskupa saknas. Ett ben tejpat. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.