APOSTELKRUS, saltglaserat stengods, stämpl. bland annat Friedrich Gottfried Hermann, mästare i Dresden, 1783.

Botten stämplad Friedrich Gottfried Hermann, mästare i Dresden 6/10 1783. Locket daterad 1792. Runt livet reliefdekor i emaljfärger av Jesus med tolv apostlar samt entrelacbård i relief. Höjd 24 cm. Diameter 19 cm.

Slitage. Kompletterad.

Utropspris
20 000 SEK