Ek, rektangulär skiva på svängda, kopplade ben med skuren dekor av Grevliga ätten Bondes vapen. Längd ca 117 cm, bredd ca 85 cm, höjd ca 78 cm.
En knopp saknas. En knopp i mitten av benställningen är löst. Slitage. Repor och märken, särskilt till benen.