CARL FAGERLUND, Orrefors, taklampa, 1900-talets tredje kvartal.
Kupa i gröntonat glas, invändigt pressglas i klarglas med rutmönster i relief. Stomme i mässing. Diameter 40 cm, total höjd 37 cm.
Smärre slitage. Fästet behöver justeras. Ej funktionstestad.