Målad blomsterdekor samt förgyllda detaljer. 24 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 8 uppläggningsfat, terrin, såsskål, saltkar, mindre terrin.
Slitage. Förgyllningsbortfall. Enstaka nagg. Terrinlock med skada.