Två ytterfoder i koppar med bårder av kottar, ett i koppar med växtdekor och vågig kant, ett i mässing med orientalisk dekor av djur och skrivtecken, ett i koppar med blomsterdekor och hänklar. Diameter 20- 30 cm, höjd 15- 25 cm.
Slitage. En med lagningar i botten.