TESAMOVAR, mässing, Bröderna Batashev, Tula, Ryssland, omkring år 1900.

Mässing. Märkt "Aleksander Stepaovich Batashew Tula" samt med medaljer och utmärkelser bl.a. daterade 1870. Höjd 40 cm.

Hänklar med ställvis omfattande slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962