Fanerad med mahogny. Rektangulär skiva med två rundade klaffar vis vardera kortsida, delvis beklädd med läderimitation samt med guldpräglad bord. Utdragslådor vid sarg varav en med lås. På kopplade ben. Längd ca 133 (+ 29 +29 cm), bredd ca 68, höjd ca 77 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre fläckar. Skrapmärken. Fanerskador. En hjultrissa saknas.