URNA, brons, Japan, Meiji, 1800-talets slut.

Med dekor av pinjeträd, fåglar, med hänklar i form av mytologiska djur, locket med fo-hund. Höjd 46 cm.

Locket med sprickor, lagat, vasen med lagning längs kanten, slitage.

Utropspris
4 000 SEK