SKÅL och VASER, 2 st, blåvita, Kina, porslin, sannolikt Mingdynastin.

För sydostasiatiska marknaden. Med dekor av lotus, skålen 14,5 cm, vaser circa 5 cm höga-

Skålen med sprickor. Glasyrslitage. Krackeleringar.

Proveniens

Purchased in Indonesia in the 1960's.

Utropspris
2 000 SEK