SLAGLÅSPISTOL

För flottan, Sverige. 1800-talets första hälft.

Kolv av bonat lövträ och mässingsbeslag. Rund pipa och lås av järn. På svansjärnet sitter ett högt ståndsikte. Märkt med flottans kassationsmärke. Längd ca 39 cm.

Konditionsrapport

Bruks-och åldersbetingat slitage. Förstärkningar. Laddstake saknas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

+46-708 214659
karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    10319505 bukobject
    • 10319505 thumb
    • 10319507 thumb
    • 10319506 thumb
    • 10319510 thumb
    • 10319509 thumb
    • 10319508 thumb
    • 10319511 thumb
    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 5 000 SEK

    Slutpris

    4 000
    414 EUR
    445 USD

    Budhistorik (11 bud)
    713 jan 21:134000SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes
    713 jan 21:123800SEK
    713 jan 21:113550SEK