BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.

Förgylld. Urnformat krön med kotte. Urtavla i emalj med romerska siffror. Dekor av girlanger och och akantus blad. Höja ca 65 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Två skruvar saknas till girlangerna.

Utropspris
10 000 SEK