Fanerad med mahogny. Överdel med hyllor, underdel med dörrar och bakomvarande hyllplan. Längd ca 118, djup ca 45,5, höjd ca 106 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skrapmärken. Smärre fläckar. Dörrar med mindre förslitningsskador. Nyckel saknas.