Möbler Stolar
869792

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
ARNE JACOBSEN, karmstolar, 4 st, "Sjuan". Fritz Hansen, 1960-tal.

Svartlackerade sitsar. Kromade ben. En märkt på plastkåpa under sitsarna.

Slitage. Mindre träskador, repor och färgbortfall.Rost.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Utropspris
2 000 SEK