AXEL FRIDELL

"Mr. Simmons" (Tidningsläsaren).

Torrnål (V état av V), 1933, blindstämpel Axel Fridell. 29 x 23,2 cm.

"John Simmons bodde på Miss Cocks pensionat på 85 Oakley Street i flera år i början av och mitten av 1930-talet. Han hade prövat på flera olika yrken, men under de arbetslösa perioderna fick han kost och logi av Miss Cock mot att han bl a tog hand om pensionatets bokföring." (Haskel, "Bilder 1", s. 318). "Eftersom John Simmons relativt fritt kunde disponera en stor del av sin tid så accepterade han att sitta modell för Axel några timmar per dag. Enligt en obekräftad uppgift kunde Axel därigenom slå två flugor i en smäll: dels fick han en lugn och tystlåten modell, dels kunde han på detta sätt återgälda alla de shillings som han genom ren tur vunnit av John Simmons när de på traktens pubar tillsammans kastat tärning om vem som skulle betala nästa omgång. ...John Simmons... hade en enda sak mot att sitta modell, nämligen att han måste ha den höga hatten på sig! Den var i hans ögon en symbol för en samhällsklass som han definitivt inte ansåg sig tillhöra, och han bad Axel förgäves att slippa bära den." (Haskel, "Bilder 2", s. 470).

Konditionsrapport

Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Haskel 365.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Natalia Karavaeva

Natalia Karavaeva

+46-767 619017
natalia.karavaeva@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss