SEKRETÄR, rokoko, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Rutlagt fanér i olika träslag. Svängd form. Fällbar klaff med bakomliggande lådinredning. Undertill fyra lådor. Stockholms snickarämbetes stämpel samt mästarstämpel FEA(?). Längd 110 cm, bredd 55 cm, höjd 110 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fanerskador. Lagningar. Blekt. Delvis renoverad och kompletterad, delvis senare beslag.

Utropspris
15 000 SEK