SCHATULL/RESESKRIN, 1700-TAL. Daterat 1743.

Snidad dekor utvändigt. Järnband. Invändigt med lådfack och i locket med påskrift "Gustaf Benzelstierna 27 maii den 1743 Luleå". Höjd ca 25, längd 35, bredd 24 cm. Nyckel finns.

Slitage och nötningar. En spik saknas.

Proveniens

Gustaf Benzelstierna, född 3 augusti 1687, död 28 april 1746, var en svensk bibliotekare.

Benzelstierna föddes som son till ärkebiskop Erik Benzelius d.ä. och hans hustru Margareta Odhelia. Han inskrevs 1712 som extraordinarie kanslist i riksarkivet och hade hunnit befordras till registrator i kanslikollegium, när han 1721 gav sig av på en utrikes resa för att studera utländska bibliotek och sällsynta manuskript och dokument i utländska arkiv. Vid sin återkomst till Sverige 1725 utnämndes han till aktuarie i Riksarkivet och förordnades 1732 till kunglig bibliotekarie och 1737 till censor librorum. Han skall i den egenskapen ha fungerat mer som rådgivare till unga författare som sökte hjälp att få sina verk tryckta än som censor. Han arbetade även för uppbyggnad av Kungliga bibliotekets samlingar.

Utropspris
4 000 SEK