Svängt fodral med fanér av sköldpaddimitation och mässingsinläggningar, på fyra bladhölstrade svängda fötter. Glasade sidor. Listverk och dekor av bronserad metall. Genombruten dekor föreställandes amorin med nyckel och hund. Krönande antikiserande figur. Urtavla av bronserad metall med infällda porslinssiffror. Pendel medföljer. Bredd 40, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Slitage. Lagningar. Skador. Ej funktionstestad.