Urhus dekorerat med rocailler, kartuscher och akantusblad. Emaljerad urtavla med romerska timsiffror. Höjd ca 38 cm. Pendel finns. Sockel och glashuvud medföljer. Nyckel finns.
Glashuven med stor spricka. Slitage. Ej funktionstestad. Senare förgyllning. Senare bronsering.