Design
872153

Harry Bertoia

(Italien, 1915-1978)
Harry Bertoia
(Italien, 1915-1978)

HARRY BERTOIA, fåtölj, "Diamond chair", sekelskiftet 1900/2000.

Stomme i förkromat stål, sits med nätmönster. Totalhöjd 74 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Aero i början av 2000.

Formgivare

Möbelformgivaren, skulptören, smyckesdesignern, metallsmeden och konstnären Harry Bertoia föddes i San Lorenzo i Italien 1915, men emigrerade som 15-åring till USA till sin äldre bror. Efter studier inom konst och design vid Cass Technical High School i Detroit, tilldelades han ett stipendium för studier vid Cranbrook Academy of Art i Bloomfield Hills i Michigan. Detta blev en vändpunkt i hans karriär, då han mötte arkitekten Walter Gropius, Charles och Ray Eames, Eero Saarinen, samt Florence Schust Knoll, som påverkade såväl hans liv som formgivning.

Bertoia är framför allt känd för att ha formgivit stolen Diamond Chair i flätad ståltråd för Knoll år 1952, som idag räknas som en modern designikon.

I slutet av 1950-talet började Bertoia att nästan uteslutande ägna sig åt skulptur. Hans skulpturala verk tillverkades i bearbetad metall för att kunna framställa olika ljud. Bertoia gjorde flera konserter med skulpturerna och spelade in tio album.

Utropspris
500 EUR