VICKE LINDSTRAND, vas av glas Kosta, & SIMON GATE, vas av glas, Orrefors.
Vasen av Gate med fasettslipad form och graverad dekor av naken kvinna. Signerad Orrefors Gate 1448 TL B6 (gravör Thure Löfgren, tillverkad 1949). 14,5 cm.
Vasen av Lindstrand av modell "Mykene", underfång i grönt med algliknande dekor samt luftbubblor. Signerad Kosta 41717 Lindstrand. Även etikettmärkt. Höjd ca 27 cm.
Vasen av Gate med repor undertill och obetydlig invändig beläggning. Vasen av Lindstrand med obetydlig fotnatt.
Orrefors glasbruk anlades år 1898 i Hälleberga socken, Småland. Till en början tillverkade bruket främst planglas, tekniskt glas samt en del kristallserviser med slipad eller etsad dekor. Från 1910-talets mitt och framåt kom produktionen mer att präglas av konstnärligt glas formgivet av anlitade konstnärer. Simon Gate och Edward Hald var två av dessa. Herrarna fick sitt stora genombrott på Världsutställningen 1925 och satte då Orrefors och ”Swedish grace” på kartan. Idag tillverkas både bruksglas och konstglas i kristall av designer som Efva Attling och Karl Lagerfeld.