Möbler Fåtöljer & Soffor
872439

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
ARNE JACOBSEN, Soffa för Fritz Hansen, Köpenhamn, 1970-tal. Modellnummer 3304.

Stoppad klädsel på metallstomme. Längd ca 176, sitthöjd ca 46 cm.

Torkad stoppning samt skador, i behov av renovering. Slitage. Smärre fläckar.

Formgiven för SAS-terminalen på Kastrup i Köpenhamn 1956.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Utropspris
4 000 SEK