Fårskinn med mässingsfärgade metalldetaljer. Invändigt en läderficka med blixtlås fastsatt med en lädersnodd. Längd 40, bredd 15, höjd 30 cm.
Omfattande slitage. Flertalet större fläckar. Skador.