Skiva fanerad med valnöt. Skaft med fyrdelad fot i bok, med avslut i valnöt. En iläggsskiva, längd 50 cm. Diameter 105 cm. Höjd 73,5 cm.
Slitage. Iläggsskiva ställvis blekt.