Fanerat med mahogny. Sju lådor i sarg. Beslag i mässing. Skiva delvis textilklädd. Längd 148 cm, bredd 82 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage, ställvis omfattande med märken, repor och fläckar. Senare klädsel på skivan. Dekorbortfall samt delar som saknas. En låda går ej helt igen.