Dosa, delvis förgylld, Sverige, 1850. Dosa, svenska importstämplar. Dosa, locket med niellodekor. Octagonal dosa, delvis förgylld. Längd 3,5- 13 cm.
Bucklor. Slitage. Gravyr. En dosa ej i silver medföljer. Skador.