KASTMYNT, silver, drottning Ulrika Eleonoras kröning 1719. Vikt ca 10 gram.

Åtsida med drottning Ulrika Eleonoras porträtt samt text ULRICA ELEONORA D.G.REG.SVEC. frånsida med text SECURA FUTURI samt stjärna. Diameter 30 mm.

Slitage. Repor.

Utropspris
8 000 SEK