Två sopptallrikar och tre flata tallrikar. Tre tallrikar med polykrom dekor av tranor i trädgård, en med imaridekor och en med roströd dekor av festonger och kartusch med landskapsmotiv. Diameter 23- 25 cm.
Slitage. Flertalet nagg. Färgbortfall. En med spricka.