BORD, delvis barock 1700-tal

BORD, delvis barock 1700-tal

Balusterformade kopplade ben med profilerad sarg. 2 senare lösa(dålig passform) extra skivor á 60 cm. Längd 156, bredd 93, höjd 76 cm.

Renoverat 1973, senare skiva med trä från bänkar i Maria kyrka Helsingborg. Slitage. Kompletterad och omarbetad.

Proveniens

Inköpt 1937 hos Emil Janson antikvitetshandlare i Helsingborg.

Utropspris
4 000 SEK