STOLAR och MATBORD, Gustaviansk stil, omkring 1900 och 1900-talets mitt.

Delvis genombrutna ryggar, kopplade ben och krönande humlekvist. Lösa stoppade sitsar. Sitthöjd ca 46 cm.

Bordet från omkring år 1900 samt senare omarbetat. Detta med rund skiva, på nedåt avsmalnande samt kannelerade ben. Bordets längd ca 118, bredd ca 104, höjd ca 74 cm. En iläggsskiva bredd ca 51 cm. Lösa monteringsdelar medföljer separat.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Stolar med missfärgning och mindre fläckar. Bordet omarbetat med senare ben. Bordet rangligt.

Utropspris
5 000 SEK