TAKLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft. Höjd ca 123 cm.

Stomme i patinerad mässing. Genombruten rundel med bakomliggande skinnimitation och behängd med fransar. Fem ljuspunkter, varav fyra ljusarmar med blästrade och slipade glaskupor. Diameter inkl. ljusarmar ca 76 cm.

Slitage. Sprickor. Nagg. Ej funktionstestad. Skruvar att fästa kupor med saknas.

Utropspris
3 000 SEK