Svängd form med förgyllda rocailler. Så kallat Boullearbete med inläggningar av sköldpaddsimitation och mässing. Urtavla med romerska siffror för timmar samt arabiska för minuter. Märkt "CPHE ZELLER A ZURICH". Höjd ca 70 cm.
Slitage. Smärre dekorbortfall. Restaurerad och kompletterad. Sprickor. Ej funktionstestad.