Stop med gångjärnsförsett lock, uppåt avsmalnande form. Det mindre stopet med infälld avgjutning av Karl XIV Johan i profil, höjd ca 17-19,5 cm. Pluntan med skruvlock samt med graverade initialer och årtalet 1804. Pluntans höjd ca 10 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Lagningar. Bucklor. Gravyr. Mindre skador.