MATTA, antik/semiantik Kina, Beijing, ca 405 x 332 cm.

Mörkblå botten med en stor polykrom drake jagande den brinnande pärlan bland moln, stora grenar, mytologiska personer, blommor, urnor, fladdermöss och symboler. Benvit huvudbård med symboler, blommor och kartuscher med inskriptioner.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, många lagningar och hål. Skadade sidor.

Utropspris
10 000 SEK