SKED med dubbel kerubknopp, silver, ostämplad, Norge 1600-talets slut.

Initialer. Längd 16 cm. Vikt 43 gram.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Falk Simons silversamling: FS 540.

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 273.

Utropspris
6 000 - 10 000 SEK