Fanerade med idegran. Fyra stolar, sitsar klädda med textil "Tulpaner" formgivet av Josef Frank. Bord med fyrdelad centralfot med tassavslut. Diameter 107, höjd 77,5 cm. Två extra iläggsskivor á 51,5 cm.
Slitage. Fanerskador. Senare klädsel. Fläckar. Klädsel med mindre hål på en stol. En iläggsskiva med fanerlagningar.